Fisika

Pertanyaan

seorang berada dalam lift yang sedang bergerak ke atas dengan percepatan 5 m/s^2. pada saat ini berat orang tersebut adalah.... a. 2kali semula, b. 1,5kali semula, c. tetap, d. 0,5kali semula, e. 3 kali semula

1 Jawaban

  • misal
    m = massa orang itu
    a = +5 m/s² ↑

    pada benda yang bergerak dipercepat berlaku hukum II Newton
    £ F = m×a
    N - w = m×a
    N = 5m + m×g
    = 5m + 10m
    = 15m

    berat mula-mula = w = m×g = 10m
    berat sekarang = N = 15m
    maka beratnya naik menjadi 1,5 kali semula ✔️
    (b.)

    semoga jelas dan membantu

Pertanyaan Lainnya